Zabiegi laryngologiczne

Opis specjalizacji

Czym zajmuje się laryngolog ?

Specjaliści otolaryngolodzy (chirurdzy głowy i szyi), pracujący w Klinice NOVA, są specjalistami z zakresu chorób uszu, nosa, gardła i krtani. Zajmują się także diagnostyką i leczeniem zaburzeń równowagi pochodzenia błędnikowego, oraz niedosłuchami i szumami usznymi, chorobami gruczołów ślinowych, chorobami zatok obocznych nosa, chrapaniem i zespołami bezdechu w czasie snu u dzieci i dorosłych. Ponadto lekarze pracujący w gabinecie laryngologicznym przeprowadzają konsultacje laryngologiczne dla osób pracujących w hałasie i na wysokości, wykonują badania laryngologiczne kierowców i kandydatów na kierowców, badania profilaktyczne nauczycieli, konsultacje laryngologiczne na zlecenie lekarzy innych specjalności. Ustalają także wskazania do leczenia operacyjnego pacjentów i zajmują się diagnostyką onkologiczną w obszarze głowy i szyi.

Jak wygląda konsultacja laryngologiczna ?

W trakcie konsultacji wykorzystywany jest nowoczesny, specjalistyczny sprzęt (unit laryngologiczny wyposażony w tor wizyjny i endoskopy diagnostyczne), dzięki któremu pacjent ma możliwość czynnego uczestnictwa w procesie diagnozowania. Na zlecenie lekarza pacjent wykonuje badania dodatkowe: obrazowe (TK, MRI, USG), laboratoryjne, mikrobiologiczne, audiologiczne i inne, których wyniki są  analizowane w czasie kolejnej wizyty. Ponieważ schorzenia uszu, nosa, gardła i krtani rzadko występują jako odosobnione, Klinika NOVA zapewnia obecność specjalistów innych dziedzin, interdyscyplinarnie wspomagających diagnostykę i leczenie laryngologiczne, tak aby nasza usługa była kompleksowa i spełniała Państwa oczekiwania.




Jesteśmy doświadczonymi specjalistami w zakresie otolaryngologii, którzy większą część swojego życia zawodowego spędzili na sali operacyjnej. Tworzymy profesjonalny zespół specjalizujący się w wykonywaniu zabiegów w ramach chirurgii jednego dnia, z zakresu nosa, gardła, uszu i krtani. Operujemy w warunkach nowoczesnych sal operacyjnych w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym z monitorowaną opieką anestezjologiczną.



Jakie operacje laryngologiczne przeprowadza się w Klinice NOVA ?

Obecnie w klinice przeprowadzamy kilka wariantów zabiegów operacyjnych u dzieci, związanych z patologią migdałka gardłowego, migdałków podniebiennych oraz objawami przewlekłego, wysiekowego zapalenia uszu. Wykonujemy je w nowoczesnej sali operacyjnej i posługujemy się nowoczesnym sprzętem m.in. mikroskopem operacyjnym,
umożliwiającym precyzyjne zastosowanie drenażu wentylacyjnego ucha środkowego.
Opiekę nad małymi pacjentami w trakcie i po zabiegach, zapewnia grono doświadczonych specjalistów, lekarzy i pielęgniarek.

 • Plastyka przegrody nosowej

  Septoplastyka jest operacją prowadzącą do korekcji deformacji przegrody nosa. Zwykle związana jest z podśluzówkową minimalną częściową resekcją, repozycją, modelowaniem elementów chrzęstnych i kostnych przegrody - w celu przywrócenia prawidłowego oddychania przez nos. Lekarz wykonuje małe nacięcie w przedsionku nosa (wewnątrz nosa) nie pozostawiając żadnych widocznych blizn, odchyla błonę śluzową i usuwa lub prostuje zdeformowane fragmenty przegrody. Następnie umieszcza śluzówkę w pierwotnym miejscu. W nosie umieszcza się często specjalne „płytki- stabilizująco-separujące” z niealergizującego materiału (plastik, silastik), które stabilizują przegrodę przez kilkanaście dni, tak aby zrosła się w prawidłowym ustawieniu oraz zmniejszają ryzyko powstania zrostów pooperacyjnych pomiędzy przegrodą a małżowinami nosowymi (które czasami są równocześnie zmniejszane jeśli są nadmiernie przerośnięte). W czasie operacji w większości przypadków na 12-24 godziny zakładane są opatrunki do jam nosa. Sprawiają, iż nos jest całkowicie niedrożny i nie można oddychać do czasu ich usunięcia. Środki przeciwbólowe niemal całkowicie niwelują wszelki dyskomfort pacjenta. Inaczej niż przy operacjach plastycznych nosa zewnętrznego (rynoplastykach lub rynoseptoplastykach), w trakcie których narusza się zewnętrzne rusztowanie nosa, po septoplastyce nie pozostają sińce ani opuchlizna okolic oczu.

 • Tonsillektomia (zabieg wycięcia migdałków)

  Jest rutynowym zabiegiem chirurgicznym, pozwalającym trwale rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych, kiedy metody zachowawcze nie przynoszą efektów. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek. Krwawienie tamuje się poprzez ucisk, podwiązanie naczyń lub elektrokoagulację. Zabieg trwa około 1 godziny. Zabieg usunięcia migdałków polecany jest dla osób z przewlekłym zapaleniem migdałków, przy nawracającej anginie (trzy lub więcej epizodów w ostatnim roku, pięć lub więcej epizodów w ostatnich dwóch latach, siedem lub więcej epizodów w ostatnich trzech latach), nawracających ropniach okołomigdałkowych, chorobach odogniskowych, uporczywym cuchnięciem z ust, spowodowanym obfitym wytwarzaniem czopów migdałkowych lub przy podejrzeniu guza migdałka.

 • Adenotomia (wycięcie trzeciego migdałka)

  Jest to krótki i dość prosty zabieg. Wykonywany jest przez jamę ustną. Za pomocą specjalnego noża (adenotomu) usuwa się migdałek gardłowy. Następnie tamuje się ewentualne krwawienie. Po ustąpieniu krwawienia i skontrolowaniu jamy nosowo-gardłowej, anestezjolog wybudza dziecko. Czas trwania zabiegu to przeciętnie 30-45 min. W przypadkach kiedy przerostowi trzeciego migdałka towarzyszy przerost migdałków podniebiennych, przeprowadza się zabieg ich jednoczesnego przycięcia czyli tonsillotomię. Dzieciom nie wycina się migdałków podniebiennych w całości a jedynie zmniejsza ich masę o 30-60 %. Nie można zagwarantować, że wycięte migdałki nie przerosną z powrotem, zwłaszcza u małych dzieci zapadających na częste infekcje i będących alergikami.

 • Polipektomia (operacja polipów nosa)

  Zabieg wykonywany jest przez jamę nosa. Do nosa zakłada się specjalną pętlę, którą usuwa się polip. Po skontrolowaniu jam nosa i ewentualnym usunięciu pozostałych polipów zakłada się opatrunki tamujące krwawienie. Czas trwania zabiegu to przeciętnie 30-60 min.

Klinika Nova to:

 • Doświadczenie
 • Specjaliści
 • Profesjonalna obsługa
 • Kompleksowe badania
 • Zabiegi operacyjne

Kto powinien przebadać się laryngologicznie, zwłaszcza pod kątem obecności nowotworów głowy i szyi ? 

Profilaktyka i czujność onkologiczna jest podstawowym obowiązkiem lekarza laryngologa. Rak głowy i szyi to umowna nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi (z wyjątkiem mózgu) i jest to obecnie 6 choroba nowotworowa pod względem częstości występowania w Polsce. Ryzyko zachorowanie zwiększa się u obu płci wraz z wiekiem. Nowotwór wykryty w porę, może być skutecznie leczony. Leczenie skojarzone zapewnia przedłużenie życia i uniknięcie trwałego kalectwa.

Do podjęcia badań szczególnie zachęcamy osoby znajdujące się w grupach ryzyka (obciążający wywiad rodzinny, nałogi i używki, zakażenie wirusem HPV), które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres powyżej 3 tygodni: 

 • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w obrębie jamy ustnej i na języku
 • ból gardła, także promieniujący do uszu
 • utrzymująca się chrypka, bez cech ostrej infekcji dróg oddechowych
 • ból i/lub trudności w połykaniu 
 • guz/guzek  szyi
 • niedrożność nosa (szczególnie jednostronna) i/lub krwawienia z nosa 
 

Nasi specjaliści

Umów się na wizytę z naszymi specjalistami:

 • Pacjenci o nas ...

Kontakt i rejstracja

Finansowanie
usług

Nasi Partnerzy

KRS: 0000449581, REGON: 161509339
NIP: 749-20-89-793, Kapitał zakładowy:
2 325 000,00 PLN wpłacony w całości