Czym jest kamica układu moczowego?
Kamica nerkowa dotyczy 1/10 społeczeństwa, co sytuuje ją na czele listy chorób urologicznych. Może wystąpić w każdym wieku, choć największa liczba zachorowań przypada na okres między 30 a 50 rokiem życia.
Choroba ta do tyczy około 2-3 razy częściej mężczyzn niż kobiet.
Jakie są przyczyny powstawania kamicy układu moczowego?
Nie ma jednej głównej przyczyny powstawania kamicy, do jej wystąpienia predysponuje:
- Zbyt małe spożycie płynów
- Dieta bogata w białko i minerały
- Zaburzenia w odpływie moczu i zastój (wrodzone i nabyte)
- Zakażenia w dróg moczowych
- Unieruchomienie Pacjenta
- Choroby (nadczynność przytarczyc, nerkowa kwasica cewkowa, zaburzenia wchłaniania jelitowego, sarkoidoza, nadczynność tarczycy)
- Leki, mogące powodować powstawanie złogów (preparaty wapnia, preparaty witaminy D, acetazolamid, kwas askorbinowy w megadawkach (>4 g/dobę), sulfonamidy, triamteren, indinavir)
Jakie są objawy kamicy dróg moczowych?
Kamica dróg może nie dawać objawów(w tej sytuacji kamień jest stabilny) jednak w momencie kiedy powstały konglomerat zacznie się poruszać w miedniczce i kielichach nerkowych zmierzając do moczowodu. Ze względu na mniejszą średnicę moczowodu kamień poruszając się drażni drogi moczowe wywołując tym samym kolkę nerkową, która charakteryzuje się:
- nagły ból w okolicy lędźwiowej o różnym nasileniu, promieniujący do nadbrzusza, podbrzusza, wewnętrznej powierzchni ud oraz do warg sromowych i moszny z dodatnim objawem Goldflama.
- objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, rzadziej porażenna niedrożność jelit)
- objawy podrażnienia pęcherza moczowego (zaburzenia mikcji, parcie na mocz), szczególnie w przypadku umiejscowienia kamienia w dolnym odcinku moczowodu
- w rzadkich przypadkach bezmocz – u chorych z jedyną nerką lub przy obustronnej kamicy moczowodowej
Jakie są powikłania kamicy układu moczowego?
Częstymi powikłaniami kamicy nerkowej są:
- wodonercze,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- ropnie okołonerkowe,
- ostra niewydolność nerek,
- zatkanie dróg moczowych.
Diagnostyka kamicy układu moczowego?
Do potwierdzenia obecności i zlokalizowaniu kamieni wykorzystuje się:
- USG układu moczowego
- RTG jamy brzusznej
- Urografia
- Tomografia spiralna
Leczenie:
Najskuteczniejsze leczenie kamicy układu moczowego, która daje objawy jest bezinwazyjne oraz małoinwazyjne leczenie zabiegowe, które w pełnym zakresie jest wykonywane w Klinice Nova za pomocą najwyższej klasy medycznego. Wykonujemy zabiegi URSL.
URSL
(litotrypsja ureterorenoskopowa)
Jest to nowoczesna metoda leczenia kamicy moczowodowej, z wykorzystaniem technologii endoskopowej. Za pomocą ureterorenoskopu (cześć endoskopu) wchodzi się do moczowodu i układu kielichowo-miedniczkowego lokalizując dokładne umiejscowienie kamicy i za pomocą lasera holmowego precyzyjne rozdrobnienie złogu na mniejsze kawałki, dzięki czemu zmniejsza się uszkodzenie tkanek otaczających w porównaniu do metod klasycznych. W Klinice Nova wykorzystujemy także specjalny giętki URS( flexible URS -FURS), dzięki czemu można wykonywać obroty do 275 °, co zapewnia bardziej bezpieczne i precyzyjne usuwanie kamieni układu moczowego. Żeby zmniejszenia traumatyzacji ścian moczowodów podczas ewakuacji skruszonych kamieni wykorzystujemy specjalistyczne koszyczki do zabiegów URSL
Podczas zabiegu pacjent jest znieczulony także zabieg jest dla pacjenta bezbolesny.